„Narodowe czytanie”

W dniu 16 września 2024 w naszym pięknym Murowańcu odbyło się Narodowe Czytanie. W tym roku upamiętniamy twórczość Juliusza Słowackiego poprzez czytanie fragmentów ,,Kordiana”. Uroczystość ta odbyła się 16 września 2024 roku w wyjątkowym miejscu naszej gminy, czyli zabytkowym budynku dworskim Murowańcu.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Wójt Gminy Moskorzew Pan Marcin Wiekiera, Pan Kordian Kucharczyk, który doskonale wcielił się w rolę głównego bohatera dramatu, Pani Maria Wesoła oraz Pani Anna Łuszcz ze Stowarzyszenia Wielu Pokoleń Jesteśmy Solą Tej Ziemi, Pani Bożena Całka – Przewodnicząca Komisji Oświaty, Pani Dominika Bryła, Pani Aleksandra Kosiorkiewicz – dyrektor WCKT w Moskorzewie, dyrektorzy ZPO w Moskorzewie i w Chlewicach – Pani Agnieszka Srokosz oraz Pani Beata Stańczyk, Pan Leszek Wawrzyła, który zadbał o podkład muzyczny przedstawienia, także nauczyciele i uczniowie szkół. Czytaliśmy fragmenty dzieła, którymi był Prolog oraz fragment Aktu I. W tle pięknej historycznej scenerii Murowańca, portretów Juliusza Słowackiego i licznych egzemplarzach Kordiana dokonywało się Narodowe Czytanie. Wrażenia wywołane lekturą były pełne nostalgii i wzruszeń.

Juliusz Słowacki napisał „Kordiana” podczas pobytu w Szwajcarii. Utwór po raz pierwszy ukazał się drukiem w 1834 roku w Paryżu i należy do najważniejszych dokonań literackich poety. Autor ukazał w nim obraz epoki i romantyczną wizję losów pokolenia polskich konspiratorów, punktem wyjścia czyniąc spisek podchorążych, związany z przygotowaniami do zamachu na cara. Główny temat odnosi się jednak wprost do powstania listopadowego, m.in. poprzez analizę przyczyn i skutków klęski wolnościowego zrywu. W kolejnych częściach dramatu przeplatają się motywy realistyczne i fantastyczne, a nastrojowa sceneria podkreśla symboliczny wymiar dzieła, którego kluczowym zagadnieniem jest kwestia narodowowyzwoleńcza. Na przestrzeni lat Kordian doczekał się wielu wydań i był chętnie wystawiany w teatrze. Do dziś pozostaje jednym z najczęściej interpretowanych i dyskutowanych utworów, zajmując poczesne miejsce w kanonie polskiej literatury.

Narodowe Czytanie to coroczna akcja wspólnego czytania wybranej lektury, do której przyłączyć się mogą wszystkie chętne osoby prywatne oraz instytucje publiczne w kraju i za granicą. Organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Celem tego wyjątkowego wydarzenia jest propagowanie bogactwa polskiej literatury, popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę i wzmacnianie narodowej tożsamości.

Po przeczytaniu fragmentów utworu wszyscy chętni uczestnicy Narodowego Czytania mogli przybić pamiątkową pieczątkę akcji w przyniesionych utworach Kordiana lub w zeszytach do języka polskiego.

Specjalne podziękowania kierujemy do Pani Anety Żmudy i Pań ze Stowarzyszenia Wielu Pokoleń Jesteśmy Solą Tej Ziemi za przygotowanie słodkiego poczęstunku.

Materiały przygotowane sprzętem fotograficznym zakupionym z rządowego programu